Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 3-ին ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմին:
Շնորհավորելով դեսպանին՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանը, ունենալով բազմաթիվ ընդհանրություններ ու ժողովուրդների միջեւ բարեկամության պատմական ավանդույթներ Սիրիայի հետ, մշտապես շարունակելու է արդյունավետ համագործակցությունը երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով:
Ազգային ժողովի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-սիրիական բարեկամական հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ու խորացմանը քաղաքական, առեւտրատնտեսական եւ այլ ոլորտներում: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու դեսպանի նախաձեռնություններին՝ ի նպաստ համագործակցության զարգացման եւ խորացման:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը, խորհրդարանականների շփումների ու փոխայցերի ակտիվացումը:
Խորհրդարանի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել Սիրիայի Ժողովրդական ժողովին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների եւ միջոցառումների համար:
Խոսելով երկու երկրների ներքաղաքական իրավիճակից՝ Ազգային ժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ շուտով խաղաղություն, ներքաղաքական կայունություն եւ հասարակական համերաշխություն կհաստատվի Սիրիայում:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է մասնակցելու բարեկամ Սիրիայի վերականգնողական աշխատանքներին:
Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, վստահեցրել է, որ կանի հնարավորը զարգացնելու Սիրիա-Հայաստան հարաբերությունները բոլոր բնագավառներում:
Դեսպանը, բարձր գնահատելով երկու երկրների միջեւ արդյունավետ համագործակցությունը, նշել է, որ դեռեւս չօգտագործված ներուժ կա տնտեսական ոլորտում:
Սիրիա-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման գործում Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմը կարեւորել է սիրիահայ համայնքի դերը, որը Սիրիայի հասարակության անքակտելի մասն է եւ մեծ ներդրում ունի երկրի զարգացման գործում:
Անդրադառնալով Սիրիայի եւ Հայաստանի դարերի խորքից եկող հարաբերություններին ու պատմական ընդհանրություններին՝ դեսպանն ասել է. «Այն, ինչ տեսավ Սիրայի ժողովուրդն այս տարիներին, նման է այն ամենին, ինչ տեսան հայերն Արեւմտյան Հայաստանում»:

А.Баблоян принял посла САР в Армении
3 сентября Председатель НС А.Баблоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Сирийской Арабской Республики (САР) в Армении  Мохаммеда Хаджа Ибрахима.
Поздравляя посла, А.Баблоян отметил, что Армения, обладая множеством общностей и исторических традиций с Сирией, всегда будет продолжать плодотворное сотрудничество в двустороннем и многостороннем форматах.
Председатель НС А.Баблоян выразил уверенность, что посол своей деятельностью будет содействовать еще большему упрочению и углублению армяно-сирийских отношений в политической, торгово-экономической и других сферах. Глава законодательного органа выразил готовность поддерживать инициативы посла – в интересах развития и углубления сотрудничества.
А.Баблоян также подчеркнул важность межпарламентского сотрудничества, активизации контактов и визитов парламентариев.
Руководитель парламента выразил признательность Народному совету Сирии за работы и мероприятия по признанию Геноцида армян.
Говоря о внутриполитической ситуации двух стран, Председатель НС выразил надежду на скорейшее достижение в САР мира, внутриполитической стабильности и гражданского согласия.
А.Баблоян отметил, что Армения готова участвовать в восстановительных работах в дружественной   Сирии.
Мохаммед Хадж Ибрахим, поблагодарив за теплый прием, заверил, что сделает все возможное для развития отношений САР – РА во всех сферах.
Посол, высоко оценив плодотворное сотрудничество между двумя странами, отметил, что в экономической сфере все еще есть неиспользованный потенциал.
В развитии отношений Сирия – Армения   Мохаммед Хадж Ибрахим выделил роль местной армянской общины, которая является неделимой частью сирийского общества и вносит большой вклад в развитие страны.
Коснувшись многовековых отношений и исторических общностей Сирии и Армении, посол заметил: “То, что увидел сирийский народ в эти годы, похоже на все пережитое армянами в Западной Армении”.